می خواستم در مورد حضرت خدیجه سلام الله علیها بنویسم، اما نمی دانستم چه بنویسم و از کجا بنویسم. نمی دانستم چگونه می توان از آن همه بزرگواری و عظمت و گذشت نوشت؟ چگونه می توان از بانویی که تمام جهان مات و متحیر کارهای اوست نوشت؟

سلام بر شما ای مادر مومنین!

سلام بر شما ای همسرِهمراهِ رسول الله!

سلام ای مادر سرور بانوان بهشت!

 

سلام ای بانوی بی نظیر! ای حضرت خدیجه نمی دانم چگونه از شما بگویم. فقط می توانم ستایش کنم این همه گذشت و بزرگواری را.

بانو، چه زیبا با خدای خود معامله کردید! و چه زیبا خدا متاع شما را خریداری کرد و در پاداش دنیایی اش، حضرت زهرا (سلام الله علیها ) را، کوثر را، به شماهدیه داد.

بانو، یا بهتر بگویم مادر جان، دیشب به یکباره با تمام وجود این معامله شما را احساس کردم. مادر جان، شما که ثروتمند ترین زن عربستان بودید و خواستگاران بسیاری، چه زیبا خود حضرت رسول را برای همسری برگزیدید. و چه زیبا از سخنان عالمان دین بهره بردید و تلاش کردید تا سعادت دنیا و آخرت را برای خود رقم بزنید.

مادر جان اگر با حساب و کتاب های امروزی نگاه کنیم، کار شما اصلا تعریف شده نیست برای قومی که همه چیز را در تفاخر و تکبر و منیت پرستی خویش می بینند. و به دنبال معامله های دنیایی خود هستند.

مادر جان!

نمی دانید که امروزه متاسفانه همه چیز تغییر کرده است. ازدواج ها از روی حساب وکتاب است، بهتر بگویم با چرتکه است.چرتکه می اندازند، ببینند کدام طرف می چربد.

آیا این ازدواج باعث تفاخر بیشترشان می شود یانه؟ آیا این ازدواج همراه با کسب ثروت هست یا نه؟ آیا این ازدواج باعث ارضای عقده های خود کم بینی و تحقیرهایی که شده اند هست یا نه؟ آیا این ازدواج شهوات نفسانی اشان را ارضا می کند یانه؟ آیا این ازدواج عقده های ریاستشان را ارضا می کند یا نه؟( دنبال کسی هستند که مطیع و فرمانبردارشان بدون چون و چرا باشد.) آیا این ازدواج باعث جلب توجه دیگران می شود؟ آیا این ازدواج باعث می شود که دیگران بگویند آفرین چقدر زرنگ است که توانسته است با این فرد ازدواج کند؟

اگر جواب بسیاری از این سوالها مثبت بود، ازدواج صورت می گیرد اما اگر نه. نه.فرقی هم ندارد هم در موردآقایان صادق است هم در مورد خانم ها.

مادر جان!

دیگر جایی برای معنویت و انسانیت نیست، اگر هم باشد بسیار کم رنگ و بی اثر گشته است.و در آخرین اولویت -اگر قرار باشد، قرار بگیرد- قرار می گیرد.

نمی دانم آیا می توانم بگویم یا نه؟

ملاک های ازدواج الان تغییر کرده  زیبایی ،چشمان آبی، قد بلند، خانواده ای ثروتمند و کم جمعیت و ... که بسته به آقایان و خانم ها ملاک هایی افزوده می شود.

مادر جان!

نمی دانم چرا جوانان ما اکنون به حقیقت ماجرا توجهی ندارند.نمی دانند چیزی که برای خدا و به نام خدا نباشد ابتر است.و نتیجه ای جز این مسائلی که هر روز شاهد هستیم ندارد.

کمتر کسی پیدا می شود که ملاک اصلی اش فقط تقوا و دینداری فرد باشد، و با مشکلات زندگی به خاطر رضای خدا بجنگد. چنین کسی اگر پیدا شود برای همه ما عجیب است.

مادر جان!

بانو برای ما، کاری که شما انجام داده اید؛ بسیار عجیب است و هیچ شخص دیگری غیر از شما این کار را انجام نمی داد. بانویی ثروتمند از مردی یتیم و از لحاظ مالی فقیر و بدون داشتن هیچ سمت و مقامی ، خواستگاری نماید . و در این ازدواج فقط رضای خدا و خیر و سعادت دنیا وآخرت را برای خود طلب نماید.ازدواجی که باعث شد تا همه زنان قوم او را ترک نمایند، ازدواجی که باعث شد تااو به تنهایی و بدون داشتن هیچ همراهی حضرت زهرا سلام الله علیها را به دنیا بیاورد. ازدواجی که باعث سرزنش و شماتت دیگران شد. ازدواجی که دیگران آن را منع می کردند. 

اما بانو چه زیبا با خدای خود معامله کردید. و خدا چه زیبا خریدار شما شد. و تنهایی و غربت شما را هنگام میلاد سرور زنان عالم با فرو فرستادن زنان برتر بهشتی جبران کرد. و به جهت انفاق دارایی اتان در راه اسلام، خدا خیر کثیر، کوثر ،حضرت زهرا سلام الله علیها را به شما هدیه داد.

و این چنین است که هنگام وفات شما در چنین روزی پیامبر تا یکسال لبخند هم بر چهره مبارکشان نیامد و مدام از شما و نیکی های شما تجلیل کردند. و در زمان حیات شما، همسری دیگر اختیار نکردند زیرا شما کفو رسول خدا بودید. و شما را با لباس خویش به خاک سپردند.

سلام بر شما ای بانوی بی همتای اسلام!

سلام بر شما که ما مسلمانان مدیون شما و مدیون سخاوت های شما هستیم که اگر شما نبودید شاید هیچ مسلمانی از شعب ابی طالب زنده بیرون نمی آمد و اسلام به ما امروز نمی رسید. سلام بر شما که با حمایت های بی دریغتان از رسول الله، قوت قلب دنیایی وی گشتید و همراه و یاور تمام مشکلاتش.

سلام بر شما ای مادر مومنین!

 

دستان ما را بگیر و ما را راهنما باش، مادر جان.

/ 1 نظر / 20 بازدید
Emoe

S@l@m Khoby azizam webe bahali dare va jazab en matn akharitam ke kheyli ziba bod eyval baba rasi azizam age vagt karde be en anjomanam ye sare bezan va hatman ozv sho kheyli hal mikonim ba ham tafrih eshgo hal hameche kal kal hamechi golam montazeretama by ta hi felan